Paul Hindemith

  • by admin

  14 listopada 2018 r.  Paul Hindemith.  Jeden z najwiekszych kompozytorów XX wieku, Paul Hindemith urodził się 16 listopada 1895 roku w Hanau koło Frankfurtu.  Ojciec Paula, malarz, był miłośnikiem muzyki i nalegał, aby jego dzieci studiowały muzykę: Paul grał na skrzypcach, jego siostra studiowała grę na fortepianie, a ich młodszy brat – wiolonczelę.  Rok później zagrają publicznie jako „Trio dziecięce we Frankfurcie”, z ojcem, który czasami im towarzyszył.  

  Paul uczęszczał do Konserwatorium we Frankfurcie, koncentrując się na skrzypcach, a później, w 1912 r., dodając lekcje kompozytorstwa (jego pierwszym nauczycielem kompozytorstwa był Arnold Mendelssohn, brtanek Feliksa Mendelssohn). W pracowni Hindemith napisał swoje pierwsze dzieła, które były bardzo romantyczne (dokładnie odwrotnie do tego, co stanie się z jego późniejszym stylem), ale nie nazbyt pomysłowe.  W 1914 r. dołączył do orkiestry Opery we Frankfurcie i wkrótce został koncertmistrzem. Trzy lata po wojnie został wcielony do wojska, służył głównie w zespole wojskowym, ale pod koniec wojny spędził trochę czasu w okopach.  Pamiętał, że w marcu 1918 r. wraz z kolegami muzykami grał w kwartecie smyczkowym Debussy’ego, gdy w radiu ogłoszono, że Debussy zmarł.   Po powrocie po wojnie do Frankfurtu przestawił się z skrzypiec na altówkę, kontynuował grę w orkiestrze operowej i z kwartetem Rebnera.

  Okres rozpoczynający się około 1920 r. był bardzo produktywny; był to również czas, kiedy Hindemith znalazł swój głos, porzucając romantyzm na rzecz ekspresjonizmu.  Ciekawym przykładem jest jego naładowana seksualnie jednoaktowa opera Sancta Susanna (bohaterka, zakonnica, poddaje się jej fantazjom erotycznym; Szatan wydaje się być bardzo aktywny).  Spektakl wywołał skandal; mówi się, że w Hamburgu uczestnicy musieli zobowiązać się pisemnie, że nie będą powodować zakłóceń. 

  Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o Hindemith jako mózgowym kompozytorze złożonej, kontrapunktycznej muzyki.  Wiele kompozycji z początku lat dwudziestych XX wieku jest bardzo różnych: bardzo ekspresyjnych, nawet dzikich.  Grove Music Dictionary daje nam wspaniały cytat z Hindemitha.  Jeśli chodzi o wykonanie ostatniej części Suity fortepianowej z 1922 roku, mówi: „Nie bierzcie pod uwagę tego, czego nauczyliście się na lekcjach gry na fortepianie. Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na zastanowienie się, czy uderzyć D# czwartym czy szóstym palcem. Zagraj ten utwór w bardzo dziki sposób, ale zawsze trzymaj go bardzo sztywno rytmicznie, jak maszynę. Spójrzcie tutaj na fortepian jako interesujący rodzaj instrumentu perkusyjnego i traktujcie go odpowiednio”.  Oto Suita 1922 w doskonałym wykonaniu szwajcarskiej pianistki Esther Walker. 

  Począwszy od około 1923 roku styl Hindemitha przeszedł znaczącą zmianę, gdy wszedł w fazę neoklasycystyczną, zwaną czasem New Objectivity.  Poślubił również Gertrud Rottenburg, córkę żydowskiego dyrygenta opery we Frankfurcie Ludwiga Rottenberga.  Jak to wpłynęło na życie artystyczne i osobiste Hindemitha, zastanowimy się następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *