8 Powodów, dla których należy słuchać więcej muzyki klasycznej

  • by admin

  Czy to prawda, że słuchanie muzyki klasycznej jest dla Ciebie dobre? Przyglądając się niektórym badaniom naukowym przeprowadzonym w ostatnim czasie, muzyka klasyczna przynosi korzyści. Wyniki badań pokazują, że istnieje wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Może stymulować mózg, poprawić sen, zmniejszyć stres, a także wzmocnić układ odpornościowy. Oto 8 powodów, dla których powinieneś słuchać więcej muzyki klasycznej, o wiele częściej niż to co prawdopodobnie robisz teraz.

1. Sprawia to, że Twój mózg pracuje lepiej.

  Na Uniwersytecie Northumbria (UK) zespół badawczy przeprowadził kilka eksperymentów nad funkcjonowaniem mózgu studenta podczas zdawania egzaminu puszczono do słuchania „Vivaldi’s Spring concerto”. Uczniowie odpowiadali szybciej i lepiej niż ci, którzy słuchali smutniejszego „Autumn concerto”. Stwierdzono, że aktywność mózgu poprawia się podczas słuchania przyjemnych i pobudzających bodźców. Jeśli chcesz odświeżyć swoją pamięć podczas porywającego koncertu Vivaldi Spring, możesz posłuchać go tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=l-dYNttdgl0

2. Pomaga osobom cierpiącym na demencję.

  Jeśli na demencję lub chorobę Alzheimera cierpi ukochana osoba, warto zwrócić uwagę na badania, które pokazują, jak muzyka może pomóc jej odzyskać wspomnienia i w ogromnym stopniu poprawić jakość życia. Jeśli Twoja ukochana osoba szczególnie lubiła jakąkolwiek muzykę, klasyczną lub nie, można jej w ogromnym stopniu pomóc słuchając tej samej muzyki. Wyjaśnienie jest takie, że ponieważ muzyka wpływa na wiele części mózgu, może obudzić te części mózgu, które nie są dotknięte demencją. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy muzyka jest połączona z określonym wydarzeniem lub pamięcią. Fascynująca jest książka nieżyjącego już neurologa Olivera Sacka zatytułowana Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu, która wyjaśnia to zjawisko i opowiada wiele poruszających historii.

  Ludzie cierpiący na chorobę Alzheimera i pozostałe demencje mogą reagować na muzykę, kiedy nic innego do nich nie dociera. Choroba Alzheimera może całkowicie zniszczyć zdolność zapamiętywania członków rodziny lub zdarzeń z własnego życia – ale pamięć muzyczna w jakiś sposób przetrwa spustoszenia związane z chorobą i nawet u osób z zaawansowaną demencją muzyka często budzi osobiste wspomnienia i skojarzenia, które w inny sposób są tracone.

3. Pomoże Ci to lepiej spać.

  Istnieje wiele badań nad korzystnym wpływem muzyki klasycznej na jakość snu. Jedno z badań pokazuje, że grupa studentów, którzy słuchali relaksującej muzyki klasycznej, uzyskiwała znacznie lepszą jakość snu, niż gdy byli narażeni na audiobooki. Naukowcy są przekonani, że muzyka jest lepsza niż werbalne bodźce do relaksu ciała i umysłu przed snem.

Oto lista sławnych utworów muzyki poważnej, które pomogą Ci zasnąć.

  • Johann Sebastian Bach – Air on the G String
  • Ludwig van Beethoven – Sonata No. 14 “Moonlight” – Część pierwsza
  • Frederic Chopin – Berceuse in D flat opus 57
  • Claude Debussy – Claire de Lune
  • Gustav Mahler – Symphony No. 5 – Adagietto
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Piano Concerto in C major K 467 – część druga
  • Bela Bartok – Piano Concerto No. 3 – część druga

4. Może Cię uspokoić podczas jazdy.

  Czy czasami masz skłonność do wściekłości na drogach? Rząd Niemiecki był zaniepokojony dużą liczbą wypadków drogowych na krajowych autostradach (2,4 mln rocznie). Wiele z tych wypadków jest spowodowanych agresywną jazdą i wściekłością. Aby temu przeciwdziałać, niemieckie Ministerstwo Transportu wydało dla kierowców płytę CD z Koncertem fortepianowym Mozarta, grana przez samego ministra! Ma nadzieję, że kojące efekty muzyki uspokoją kierowców.

5. Może pomóc w zmniejszeniu bólu.

  Różne badania pokazują, że słuchanie muzyki może zmniejszyć ból pooperacyjny i przewlekły, zwłaszcza po zabiegu chirurgicznym. Oczywiście nigdy nie zastąpi ona środków przeciwbólowych, ale będzie bardzo pomocna w zmniejszaniu depresji, niepełnosprawności i bólu. Powodem wydaje się być to, że może pomagać dostraiać ból poprzez zwiększenie w mózgu centrum nagrody, tym samym łagodząc uczucie bólu.

” Jedną z dobrych rzeczy w muzyce jest to, że kiedy Cię uderza, nie czujesz bólu.” Bob Marley

6. Może pomóc wyrazić swoje emocje.

  Muzyka potrafi wyrazić to, do czego być może nigdy nie jesteśmy zdolni werbalnie. Być może będziemy musieli zmagać się z gniewem, miłością, depresją i wieloma innymi emocjami i uczuciami. Kiedy łączymy się z muzyką, możemy zacząć sobie radzić. Pomaga nam to być bardziej szczerymi wobec siebie. Badania Southern Methodist University pokazują, że słuchając muzyki klasycznej, studenci studiów licencjackich byli bardziej komunikatywni i otwarci na emocje. Każdy ma swoją ulubioną playlistę, aby pomóc im, kiedy czują się romantyczni, leniwi lub wyczerpani. Słuchanie muzyki klasycznej pomaga wyrazić emocje w wyjątkowy sposób.

7. Może to pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.

  Fascynujące jest odkrycie, że kardiolodzy znaleźli związek między IX Symfonią Beethovena a naszymi poziomami ciśnienia krwi. Odkryli, że ten utwór i wiele innych utworów muzyki klasycznej jest w naturalny sposób zsynchronizowany z naturalnym rytmem naszego ciała i pomaga utrzymać ciśnienie krwi na optymalnym poziomie. Profesor Bernardi na Uniwersytecie Pavia we Włoszech przeprowadził kilka interesujących badań na ten temat.

8. To może pomóc ludziom na diecie.

  W obecnych czasach rzadko mamy czas, aby jeść powoli, prawidłowo żuć jedzenie i naprawdę się nim delektować. Zostało odkryte, że odtwarzanie miękkiej muzyki i przyciemnianie światła w jadalniach, pomaga cieszyć się bardziej jedzeniem i jeść mniej! Jest to główny wynik badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Cornell. Z drugiej strony, w miejscach takich jak fast food starają się używać jaśniejszego światła, aby zachęcić do szybkiego jedzenia co daje większy zysk dla biznesu. Możesz poprawić sposób, w jaki doświadczasz jedzenia, poprzez bardziej intencjonalne spożywanie posiłków, w tym puszczanie muzyki klasycznej podczas posiłków. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *