Nowy projekt, Cykl Preludium Talentów

  • by admin

   Każdy, kto wybiera się do Filharmonii, musi się przygotować na to wydarzenie w odpowiedni sposób – włożyć elegancki garnitur, dobrać torebkę do butów, przyjść odpowiednio wcześnie, żeby się nie spóźnić, i można wymieniać tak dalej i dalej. Ostatecznie w momencie rozpoczęcia koncertu dochodzi do wyczekiwanego występu orkiestry i możemy dać się ponieść ulotnej muzyce tworzonej niepowtarzalnie tu, i teraz. 

  Bardzo rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób utwory są przygotowywane, to znaczy – ile czasu potrzeba, żeby przygotować dzieło przeznaczone niekiedy dla 100 wykonawców jednocześnie? Dzień? Tydzień? Jeżeli naprawdę chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba spojrzeć na ten aspekt od początku drogi artysty i początków jego kariery.

  Wszyscy muzycy Orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przeszli kilkunastoletnie wykształcenie w szkołach muzycznych zwieńczonych studiami na Akademiach Muzycznych, w Konserwatoriach Muzycznych lub Uniwersytetach Muzycznych w Polsce i za granicą. Czas edukacji to moment, kiedy należy oprócz ćwiczenia kolejnych pozycji repertuaru, trenowania nienagannej techniki gry, jak najczęściej występować, ponieważ po pierwsze jest to nasz cel, po drugie każdy występ daje nam doświadczenie i pozwala bezpiecznie poczuć się na scenie, która dla artysty powinna być jak drugi dom.

  Cykl Preludium Talentów powstał z inicjatywy Fundacji Strefa Melomana, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy stworzyć kolejne pokolenia artystów, to należy im stworzyć możliwość pokazania swojego talentu. Preludium Talentów to również przestrzeń integrującą środowisko młodych artystów, w której znajdziemy wykonawców uczących się w szkołach muzycznych zarówno ze Szczecina, jak i z Gryfina, w Pałacu Młodzieży, oraz studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Bardzo mocno zachęcam do słuchania i śledzenia karier naszych wykonawców-kto wie, może już za niedługo będą skradać wasze serca w Filharmonii na stałe?

  Jako pierwsza w tym cyklu wzięła udział Wiktoria Święciochowska – uczennica Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, z klasy skrzypiec porf. Władimira Iwanciwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *