Mikoajkowa strefa artystyczna – Relacja

  • by admin

   Dnia 2 grudnia dzięki dotacji otrzymanej przez Sektor 3 Szczecin, w ramach konkursu grantowego „mikroDOTACJE”, przeprowadziliśmy w Centrum Opieki nad Dzieckiem warsztaty muzyczne. Wzięło w nich udział łącznie 20 dzieci podzielonych na trzy grupy po 
6 – 7 osób. Zajęcia obejmowały dwie części:

– podczas pierwszej części uczyliśmy dzieci śpiewania kolęd, zachowania na scenie (ukłony, odpowiedni strój), wydobywania odpowiedniej wysokości dźwięku oraz czujności i słuchania akompaniamentu instrumentów. Część ta miała służyć przygotowaniu do koncertu.

– druga część to były zabawy wprowadzające w świat muzyki. I tak dzieci nauczyły się rozpoznawać wysokie i niskie dźwięki, rozróżniać metrum trójdzielne od parzystego, dowiedziały się co to dynamika oraz co oznaczają dwa podstawowe oznaczenia dynamiczne – FORTE i PIANO. Za wszystkie dobrze wykonane zadania, podopieczni Centrum otrzymywały od nas cukierki.

 A my w przerwie między zajęciami zostaliśmy poczęstowani pysznym obiadem.

 5 grudnia nadszedł dzień koncertu. Sala była pięknie ozdobiona elementami świątecznymi. Wykonawcy założyli eleganckie stroje i czapki św. Mikołaja. Publiczność zapełniła wszystkie miejsca siedzące, wiele osób również stało. Byliśmy bardzo zaskoczeni przygotowaniem występujących osób. Na warsztatach śpiewaliśmy kolędy z tekstami, a w ciągu dwóch dni wszystkie dzieci nauczyły się ich na pamięć!

 Przy towarzyszeniu pianina i kontrabasu zabrzmiały takie kolędy jak:

– Bóg się rodzi

– Lulajże Jezuniu

– Wśród nocnej ciszy

– Dzisiaj w Betlejem

– Przybieżeli do Betlejem

– Gdy się Chrystus rodzi

– Cicha noc

– Pójdźmy wszyscy do stajenki

 A Strefa Melomana na zakończenie przygotowała muzyczną niespodziankę – amerykańską pastorałkę Jingle Bells.

 Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, natomiast od naszej fundacji otrzymali dyplomy uczestnictwa w „Mikołajkowej strefie artystycznej”.

 Dużą radość sprawił nam fakt, że po koncercie pozostał u dzieci pewien niedosyt. Najmłodsza grupa uczestników warsztatów i koncertu, po zakończeniu wydarzenia wyszła na scenę i pomimo braku publiczności zaśpiewała piosenkę „Świeć gwiazdeczko mała, świeć”. Starsze dzieci podchodziły do nas prosząc o to, by mogli zaśpiewać jeszcze choć jedną kolędę. Zostaliśmy poproszeni też o lekcje gry na pianianie. Ucieszyło nas to, gdyż po wydarzeniu możemy stwierdzić, że udaje nam się wypełniać naszą misję, jaką jest rozbudzanie miłości do muzyki wśród jak największej liczby osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *